استعدادیابی بزرگسالان – موسسه فرهنگی انشاء

استعدادیابی بزرگسالان

زندگی حرکت انسان در مسیر رشد است

آینده ای که از آن هیچ نمی دانیم روبروی ماست همچون تاریکی شبی که اجازه دیدن را از انسان سلب می کند

گویی در بیابان تاریکی که حتی یک قدم جلوتر هم قابل دیدن نیست قرار گرفته اید و تاریکی جهل نسبت به آینده شما را چنان در بر گرفته که نمی گذارد خطرات و موانع راه رشد کردن و مسیر حرکت را دریابید

بی شک بدون دیدن نمی توان حرکت کرد

اما ابزار دیدن آینده چیست ؟                                     “بصیرت”

امام صادق “علیه السلام” :

« العامل علی غیر بصیر کالسائر علی غیر طریق لا یزید سرعته الا بعدا»

( کسی که کار می کند در حالی که بصیرت ندارد مانند کسی است که به بیراهه می رود ، سرعتش بیشتر نمی شود مگر اینکه از مقصد دورتر می شود)

اهل بصیرت بوی خطر را قبل از وقوع احساس و موانع را قبل از رسیدن رصد می کنند . آنها کسانی اند که تحلیل شان از اتفاقات دقیق و صحیح است و به همین دلیل توان پیش بینی آینده را دارند و صاحب چشمان قویِ آینده بین هستند.

اما دیدن همان قدر که به چشم احتیاج دارد به نور هم محتاج است . چشمان ما بدون نور کار نمی دهند در تاریکی چشمان قوی هم  جایی را نخواهند دید. پس باید به دنبال نور بود.

نوری که با آن اینده روشن می شود، چیست؟                                        « علم و معرفت»

” ان العلم حیاه و نور الابصار من العمی”                           ( علم زندگی بخش جان و روشنایی چشمان از کوری است.)

” المعرفه نور القلب”                                                      ( معرفت نور قلب است.)

علم چراغی است که در دست می گیریم و در دل تاریکی قدم قدم با آن پیش می رویم. هر چیز جدیدی در زندگی به دست می آورید اول علم به آن و کارایی های آن حاصل گشته بعد برایتان قابل استفاده شده است. هرچه علم بیشتر شده، قدمی جلوتر گذاشته ایم.

امام علی علیه السلام:

” العلم اول دلیل و المعرفه آخر نهایه”                                  ( علم نخستین راهنماست و معرفت نقطه پایان آن است.)

در زندگی خود کاربرد علوم را یافته ایم. هرکاری که بخواهیم انجام دهیم هر چقدر هم کوچک باشد؛ از علم داشتن به آن بی نیاز نیستیم.

اما معرفت نور افکنی است که همه جا را روشن می کند و با آن همه اطراف را می توان دید. در این حال مسیر حرکت را می توان شناخت. تا هرجا روشن شده خطرات و امکانات موجود پیداست و ترسی از آینده مجهول و تاریک نمی ماند؛ چون دیگر تاریک نیست، مثل روز روشن و مشخص است.

نور هم قوی و ضعیف دارد؛ وسیع و محدود دارد.در دل تاریکی شب نور ماه همه جا را روشن می کند و می توان کارهایی را که در تاریکی قابل انجام نیست را انجام داد. نور پر منفعت ماه محدود به یک خانه و دو خانه نیست؛ همه جا را فرا گرفته است و هرجا بخواهی بروی به یاریش می توانی بروی.

امام علی علیه السلام:

” معرفه النفس انفع المعارف”                                       ( پر منفعت ترین معرفت ها معرفت النفس است.)

این نفس که اینقدر شناختش مهم است چیست؟             ” خود شما”

بله خودتان را باید بشناسید شاید بنظر بیاید که ما در برابر دنیا بسیار کوچکیم، پس چگونه ممکن است باشناخت چیزی کوچک؛ دنیا با همه عظمتش روشن و واضح می شود.

دل هر ذره را که بشکافی                                    آفتابیش در میان بینی

بزرگان زیادی زندگی خود را صرف شناختن نفس کرده اند و حاصل تلاش های خود را برای ما به یادگار گذاشته اند.

موسسه انشابراساس معارف حقه اهل بیت علیهم السلام همچون بند تسبیح رهیافت بزرگان را یگجا جمع آورده تا نقشه ای شود برای کسانی که می خواهند از راه خودشناسی به حل مشکلات و طی مسیر بپردازند.

آنچه باید به آن توجه کنید این است که عمر سرمایه ایست یک بار مصرف که قابل تجدید هم نیست و در برابر آن ابدیت قرار دارد. هرچه با مصرف عمر به دست می آید؛ دارای آثاری است که تا ابد همراه ماست، کوچکترین حرکت وقتی دارای اثری ابدی باشد، به عاملی با اهمیت در محاسبات تبدیل می گردد.

خداوند متعال؛ حکیم است و حکیم کار عبثی نمی کند، هر خلقتی که ایجاد شده بی حکمت نبوده است.

اختلاف هایی که افراد دارند، برای همه قابل درک است. بعضی حافظه قوی، بعضی دیگر زیبایی یا ثروت و یا علم دارند و بعضی هیچ یک را ندارند. شاید برای شما هم پیش آمده که جایی ضعف خود و قوت دیگران را دیده اید و به ذهنتان رسیده باشد که نکند خدا تبعیض گذاشته است؟!!!!

اما اگر بدانید که خداوند متعال دنیا را محل آزمایش قرار داده متوجه می شوید که تفاوت اشخاص برای این است که آزمایش های متفاوتی داشته باشند؛ پولدار به سبکی فقیر هم به سبکی دیگر.

” الذی خلق الموت و الحیوه لیبلوکم ایکم احسن عملا و هو العزیز الغفور” ( سوره ملک آیه ۲)

( آنکه مرگ و زندگی را بیافرید، تا بیازمایدتان که کدام یک از شما به عمل نیکوتر است و اوست پیروزمند و آمرزنده)

پس درک تفاوت ها ما را به درک آزمون هایی که قرار است از ما گرفته شود می رساند و با توجه به اینکه خداوند توقع بیشتر از ما ندارد به شناخت وظایف خود می رسیم و این یعنی گم نشدن و بیراهه نرفتن.

موسسه انشاء شما را به خود شناسی دعوت می کند و با مشاوره استعدادیابی سعی دارد تا به شما در این کار کمک کند.

برای خودشناسی راه های متفاوتی هست. ما به شما پیشنهاد می دهیم که:

 1. نگاهی به درون: شخصیت شما در طول زندگیتان شکل گرفته است. استعدادهای فطری شما شکوفا یا سرکوب شده اند. پس اولین کار برای خود شناسی را آغاز کنید. برای این کار به دنبال قابلیت ها و امکانات و محدودیت های خود بگردید.
 • قابلیت ها: به نظرتان چه کار هایی را می توانید انجام دهبد؟،در چه زمینه هایی خود را خلاق می دانید؟، قرار گرفتن در چه موقعیت هایی و هم نشینی با چه اشخاصی را می پسندید؟
 • امکانات: چه روحیاتی را در خود می بینید؟ ، وضعیت مالی و جسمی خود و توانایی ناشی از آنها را تحلیل کنید؟، رابطه خود با دوستان و آشنایانتان و توانایی ها و خصلت های خوب و بدی که از آنها کسب کرده اید را شناسایی کنید؟
 • محدودیت ها: اتفاقات مهم زندگی و محیط تولد و بزرگ شدن علاوه بر توانایی هایی که در شما ایجاد کرده باعث محدودیت هایی در شما هم شده است با توجه به اینکه قسمتی از روحیات و شخصیت شما به این وسیله ساخته شده به شناسایی محدودیات ایجاد شده در خود بگردید
 1. نگاهی از بیرون: نظر اطرافیانتان را پیرامون قابلیت ها و امکانات و محدودیت هایتان جستجو کنید.

نکته: با این کار آنچه از شما در نظر اطرافیانتان نقش بسته که همگی نتیجه برخورد شما با آنهاست ، برایتان مشخص می شود.

 1. آینده نگری: تحلیلی از آینده خود بنویسید.

نکته: وقتی به تحلیل آینده خود می نشینید ناخواسته توانایی ها و امکانات و محدودیات خود را در نظر می گیرید که با دقتی در آن می توان به توانایی های شما پی برد.

موسسه انشاء هم راه هایی برای کمک کردن به شما دارد که با کمال میل در اختیار شما می گذارد تا خودتان را بیشتر بشناسید

من الله توفیق

بدون کلمات کلیدی

پست های مشابه

2 نظرات

 1. پاسخ

  درود بر شما ، احساس میکنم مسیر شغلی و تحصیلیم به بی راهه رفته ، موسسه شما چه کمکی میتونه به من بکنه؟

  • سلام علیکم
   لطفاً با مرکز مشاوره تماس گرفته و یک نوبت استعدادیابی بگیرید. إن شاء الله در بهترین مسیر زندگی خود قرار بگیرید.
   03134468558

یک نظر ارسال کنید